Co byste měli vědět o autobateriích ?

Baterie automobilu je základem pro provoz jakéhokoliv vozidla - shromažďuje a pak uvolňuje elektřinu. Úspěšnost tohoto procesu je způsobena chemickými reakcemi probíhajícími v elektrolytu, který je umístěn v baterii, a mezi elektrolytem a elektrodami.

 

Proč se auto neobejde bez baterie ?

Odpověď je jednoduchá: protože přenáší elektřinu na zapalovací cívku, startér a všechny elektrické obvody v našem vozidle. Vůz bez baterie nenastartuje. Proud v akumulátoru může být akumulován dvěma způsoby - nabíjením proudovým proudem (usměrňovačem) nebo automaticky během jízdy kvůli alternátoru.

V automobilech jsou nejvíce používané olověné baterie, ve kterých je role elektrolytu plná roztoku kyseliny sírové, záporná elektroda je vyrobena z olova a kladná elektroda z oxidu olovnatého. Obě desky - (anody) a + (katody) jsou ponořeny do roztoku, aby se spustila chemická reakce, která vede k výrobě elektřiny. Charakteristickým rysem tohoto typu baterií je jednoduchý proces nabíjení a atraktivní poměr ceny a objemu. Nevýhoda může být relativně velká hmotnost.

Jakou baterii si vybrat ?

Výběr typů baterií dostupných na trhu je vskutku obrovský. Obvykle je rozdělujeme na údržbové, bezúdržbové a gelové autobaterie. Gel baterie díky své zvýšené účinnosti, menší velikosti a vysoké odolnosti proti otřesům a vysokým teplotám, se používá především u motocyklů a sportovních vozidel. Měl by se také zmínit zvláštní typ autobaterií, který je namontovány ve vozidlech se systémem start-stop a vozech s hybridním motorem.

Autobaterie Start-Stop

Autobaterie v systému start-stop by měly být vybrány podle dvou typů: EFB (tj. Enhanced Flooded Battery) a AGM (tj. Absorbent Glass Mat). Oba mohou přežít tisíce cyklů zapnutí a vypnutí. Běžné baterie instalované v automobilech s takovými systémy často ztrácejí v prvním týdnu dokonce polovinu objemu. Vzhledem ke své povaze užívání mají bohužel omezenou životnost (až pět let). Z hlediska výkonu jsou baterie AGM a EFB téměř stejné.

Údržbová autobaterie

Údržbové akumulátory jsou nejstarší a nejjednodušší typ baterií. Nazývají se tak, protože je nutné doplňovat elektrolyt v baterii. Chcete-li elektrolyt znovu naplnit, odšroubujte pouze uzávěry zavírající baterii a poté destilovanou nebo demineralizovanou vodu přidejte na úroveň mezi minimem a maximem na stupnici nebo několik milimetrů nad deskami baterie. Při doplňování dávejte pozor, aby nedošlo k rozlití elektrolytu. A hlavně se jej nedotýkejte - je totiž nebezpečný pro kůži, díky vysoce korozivnímu roztoku kyseliny sírové!

Bezúdržbová autobaterie

Mnohem modernějším řešením jsou bezúdržbové autobaterie. V jejich případě není nutné doplňování elektrolytu, i když je to stále možné (odstraněním celého krytu baterie). Bezúdržbové akumulátory se v současné době používají ve většině automobilů jezdících po vozovkách. Jejich velkou výhodou je, že na skříni je speciální lopatka udávající stav nabití baterie.

Kontaktujte nás