Jak vybrat hřebenové řízení?

Hřebenové řízení je jedním z typů převodky řízení. Ta, velmi zjednodušeně řečeno, zajišťuje základní princip ovladatelnosti auta za pomoci volantu. Jak hřebenové řízení funguje a jak si ho správně vybrat?

Co je hřebenové řízení

Tento typ se používá nejčastěji u výkyvných polonáprav, jeho konstrukce je poměrně jednoduchá a nezabírá ani mnoho prostoru. Bezpečnostní hřídel volantu se připojí na hřídel ozubeného pastorku, který má pět až devět zubů, čímž dojde k posuvu ozubené tyče (hřebene) otáčením. Kola automobilu tedy reagují na řidičův pokyn otáčení volantu.

Hřebenové řízení se vyznačuje rovněž i vysokou přesností, je ale ze svého principu nevyhnutelně tuhé. Potřebuje ale rozhodně kvalitní pneumatiky vzhledem k tomu, že také přenáší nevyváženost předních kol.

Hřeben řízení nemusí mít u některých vozidel posilovač. Případně se u některých typů objevuje elektrický posilovač, který najdeme na sloupku řízení.

 

Opravy hřebenového řízení

Z toho pak samozřejmě plynou i v zásadě jednoduché opravy, uvnitř jsou pouze dva čepy, které se vymění, a seřízení, protože v hřebenovém řízení může vzniknout jen minimum míst, kde zůstane vůle. Je to především díky pružině, která k hřebeni přitlačuje pastorek, což vznik vůle, který s provozem vozu časem vzniká přirozeně, omezuje. Předepnutí této pružiny nastavujeme šroubem s kontramaticí.

Správně fungující hřebenové řízení by se tedy mělo pohybovat právě bez vůle od dorazu k dorazu. Hřebenové řízení nevyžaduje žádnou údržbu, měli bychom pouze kontrolovat stav těsnících manžet.

Pro hřebenové řízení je rovněž charakteristická jednoduchá výroba, což znamená i nízkou pořizovací cenu. Musí-li se vyměnit, obdobně bezproblémová je montáž. V rámci ekonomičnosti celé opravy lze rovněž doporučit nákup repasovaného řízení.

 

Podle čeho nakupovat

K nákupu konkrétního dílu byste měli znát VIN kód svého vozu, podle toho určíte správně vhodný díl. Případně se obraťte na konkrétního prodávajícího, měl by vám umět spolehlivě poradit.

Zobrazit nabídku hřebenových řízení

Kontaktujte nás