Jaro se blíží, připravte na něj své auto

Zimní radovánky se pomalu ale jistě chýlí ke konci. Chápu, nemůžete tomu uvěřit, vždyť jste se vlastně ještě včera klouzali ulicemi, ale je to tak. Přichází tedy období hledání škod způsobených sněhem, náledím, silniční solí a studenou vodou. Jak se s nimi vypořádat?

Mnoho moderních vozů je již navrženo tak, aby zimní měsíce bez úhony snášely. Pokud jste tedy nenechali auto přímo pohřbít sněhovou nadílkou, pravděpodobně vás moc práce nečeká. Existuje ale několik věcí, které byste udělat měli. Dozvíte se jich hned devět a vězte, že za to stojí.

1.     Začněte koupelí.

První velice důležitý bod je mytí. Měli byste jej provádět už i v zimních měsících, každopádně až teď je nezbytné. Odstraníte tak sůl, písek a vůbec špínu, která by vaše auto mohla po delší jízdě poškodit. Zkuste se také podívat po nabídkách různých automyček. Doporučujeme zejména hloubkové čištění interiéru auta, pak se cítíte jak v novém. Hlavně si nechte auto umýt a navoskovat, nebo si to udělejte sami doma.

2.     Vyměňte stěrače.

Zima doslova zabíjí stěrače. Nezapomeňte tak na jejich výměnu. Nestojí to mnoho a hlavně, na jaře je rozhodně využijete.

3.     Mrkněte na vodu do ostřikovačů.

V zimě jí velmi často vyplácáme mnohem více, než například v létě nebo právě na jaře. Zkuste tedy zkontrolovat hladinku a případně nádrž doplnit.

4.     Zkontrolujte stav oleje.

Další důležitá tekutina, bez které se váš motor po zimě neobejde. Zkontrolujte tedy její stav. Nezapomínejte, že za studena naměříte vždycky méně než za tepla. Olej tedy hned křečovitě nedolévejte. Hrozí, že překročíte maximální hladinu. Pak by se za jízdy mohl dostat až ke klikové hřídeli, což může vyústit v mastnou opravu.

5.     Vyčistěte koberečky.

V zimě se tak nějak se špínou na koberečcích počítá a všichni jsme s tím smíření. Jaro by ale mělo být chvílí ke změně. Vytáhněte je, vyčistěte, a pokud to už není možné, stavte se do obchodu pro nové.

6.     Zahlaďte škrábance.

Pravděpodobně při plnění předchozích rad narazíte i na nějakou tu oděrku. Nestresujte, nenadávejte a spíš se snažte ji co nejlépe zamaskovat. Zkuste například tolik známé „fixy“.

7.     Připravte se na přezutí.

Zkontrolujte stav svých letních pneumatik. Od 1. dubna je smíte legálně přezout, tudíž můžete zapisovat do kalendářů.

8.     Nezapomeňte na povinnou výbavu.

Rozhodně nezapomeňte zkontrolovat ani stav povinné výbavy. Mrkněte na lékárničku nebo rezervu, znáte to.

9.     Případně se připravte na servisní prohlídku.

Je samozřejmé, že by se auta měla pravidelně servisovat. Mrkněte tedy do příručky nebo online zkontrolujte, co se očekává při vašem kilometrovém nájezdu. Následně, zda je třeba, vyhledejte mechanika, nebo náležitosti opět vyřešte doma v garáži.

Tak naši devítku rad již znáte. Máte nějaký návrh jak seznam doplnit? Napište nám.

Kontaktujte nás