Jak vybrat tažná zařízení?

Tažná zařízení ( pro někoho známější pod pojmem "koule"),  jsou zcela jistě vhodná pro ty, kteří potřebují ať už pravidelně nebo nepravidelně přepravovat větší náklady. Většími náklady máme na mysli takové, které se vám do osobních nebo užitkových aut prostě nevejdou.  

Tažné zařízení se může také hodit milovníkům cestování s karavanem. 

Co je potřeba vědět?

Pokud máte tažné zařízení přiděláno k autu už od výroby, měly byste ho mít zapsané v technickém průkazu.  Informace o něm najdete u technických údajů auta, například u velikosti kol.  Doporučujeme si tyto informace pečlivě zkontrolovat.

V případě, že chcete nechat tažné zařízení na auto dodatečné namontovat, je důležité si dát pozor na několik věcí. Tou nejzásadnější je skutečnost, že každé tažné zařízení musí splňovat českou a evropskou homologaci.  Upravuje to norma 94/20/EHK 55, která musí být označena přímo na konkrétním tažném zařízení, které chcete na auto namontovat. 

Další důležitou součástí tažného zařízení je typový list, který slouží jako potvrzení montáže pověřeným pracovištěm. Do typového listu se zapisuje objednací číslo, údaje o vozidle, parametry tažného zařízení a potvrzení o montáži. 

Pokud se  z jakéhokoliv důvodu rozhodnete namontovat tažné zařízení na auto sami, tak v tom dnes už není problém. Nutností je ovšem ihned po namontování navštívit Stanici Technické Kontroly a nechat si za poplatek zkontrolovat správnost montáže. Poté už jen stačí zapsat tažné zařízení na dopravním úřadě. 

Pokud vlastníte řidičské oprávnění skupiny B, můžete mít k tažnému zařízení připojeno přípojné vozidlo s maximální hmotností do 750 kg. 

Jak si vybrat pro sebe to nejlepší tažné zařízení? 

Při výběru tažného zařízení je důležité si uvědomit, že nejdůležitější součástí tohoto zařízení je spojovací kulový čep, více známé pod pojmem koule. Existují základní tři upevnění těchto čepů:

  1. Pevné čepy
  2. Odnímatelné čepy
  3. Zařízení pro nosiče kol

Pevné čepy

Čep je připojen k tažnému zařízení natrvalo dvěma šrouby a nebo je k němu přivařen.  Toto upevnění je vhodné pro ty, kteří tažné používají často, upřednostňují nízkou cenu, pravidelně tahají přívěsy a pořizují tažné zařízení pro užitkové vozidlo. 

Odnímatelné čepy

Tento čep dokáže nasadit a odejmout každý s asistencí automatického nebo manuálního systému.  Dávejte si pozor na skutečnost, že pokud v tomto provedení nemáte připojené přípojné vozidlo, musí být čep odejmut. Pokud tažné zařízení používáte občas a máte velké nároky na vzhled vašeho vozu, bude pro vás tato varianta upevnění nejlepší. 

Zařízení pro nosiče kol

Tento typ upevnění je určen výhradně k přepravě nosiče kol nebo boxu.

Je potřeba také zmínit, že ke každému tažnému zařízení jsou k mání důležité technické údaje. Jaké údaje to tedy jsou?

  1. Maximální zatížení
  2. Svislé zatížení
  3. D - hodnota

Všechny hodnoty jsou uvedeny na typovém štítků, který je nalepen na každém zařízení a zároveň také v typovém listu, o kterém bylo napsáno výše. 

Ke každému tažnému zařízení je také potřeba kompatibilní elektroinstalace. Ta není většinou součástí tažného zařízení a tak je jí třeba dokoupit zvlášť. 

V neposlední řadě je při výběru tažného zařízení potřeba brát na zřetel i značku, která tato zařízení vyrábí. Stejně jako ve všem platí i v tomto odvětví to,  že čím zkušenější firma s dobrým jménem, tím lepší kvalita výrobku. 

Co napsat závěrem? 

Ač se může zdát, že výběr tažného zařízení je věda, není tomu tak. V  případě jakýchkoliv problémů či nejasností nás na naší stránce www.nejautodily.cz můžete kontaktovat přes kontaktní formulář a my vám se vším ochotně poradíme. Od výběru, zakoupení až po montáž toho nejvhodnějšího tažného zařízení pro vás. 

Zobrazit nabídku tažných zařízení

Kontaktujte nás